25.04.2015

Mozyrko: Szkolenie fundamentem sukcesu

Polska młodzież ma szanse na rozwójW Niemczech, Hiszpanii, Włoszech czy przede wszystkim w Anglii, szkolenie młodzieży to w profesjonalnym futbolu absolutny priorytet. To nie tylko świetnie działająca machina, ale i ogromny przemysł, a co za tym idzie – dziesiątki akademii będących kuźniami największych piłkarskich talentów, które potem już jako profesjonalnych piłkarzy oglądamy na ekranach telewizorów. Gdzie w tym wszystkim jest Polska, w którą stronę powinna zmierzać i ile jeszcze pracy przed nami?

Często słyszymy, że na Zachodzie wszystkie kluby mają świetnie wyposażone ośrodki treningowe, kilka lub kilkanaście boisk ze sztuczną oraz naturalną murawą, wszystkie zadaszone. O polskim szkoleniu mówi się, że właściwie nie istnieje, a na pytanie „czemu?”, jak mantrę słyszymy jedną odpowiedź: „u nas nie ma warunków”. Nasi trenerzy czy działacze niejednokrotnie narzekają, że u nas się nie da, że brakuje pieniędzy, że w innych ligach mają lepiej, że jest więcej pieniędzy. I tak w kółko.

Po pierwsze, nie wszędzie w Europie jest tak różowo jak słyszymy i jak nam się wydaje, a po drugie, z narzekania i marudzenia nic dobrego nie wyniknie. Ja narzekać nie zamierzam, a tym blogiem chcę udowodnić, że Polska jest krajem, który owszem ma w temacie szkolenia piłkarskiej młodzieży bardzo dużo do zrobienia, ale z drugiej strony ma też przed sobą ogromne perspektywy i masę ciekawych kierunków. Trzeba tylko nimi umiejętnie podążać. Nie zapominajmy też, że w ostatnich latach w polskiej piłce wiele udało się już zrobić, czego efektem jest to, że polscy reprezentanci grają dziś w najlepszych ligach i klubach europejskich, a reprezentacja nie przynosi wstydu.

Co należy jednak zrobić by zarówno kadra, jak i kluby czy akademie wchodziły na wyższe szczeble rozwoju?

Co drugą niedzielę będziecie mogli tutaj przeczytać o ciekawostkach szkoleniowych z najsłynniejszych lig i klubów świata, o rozwiązaniach, jakie stosuje się w najlepszych akademiach czy o systemowych rozwiązaniach jakie mogłyby stosować polskie akademie, kluby czy związek piłkarski.

Jedno mogę obiecać - będzie rzeczowo, merytorycznie i dosadnie. Czasem będę krytykował, czasem chwalił, niejeden raz pewnie ostro jechał bez trzymanki. Przede wszystkim jednak postaram się doradzić i pokazać rozwiązania. Pamiętajcie, że ten blog jest przede wszystkim po to, żeby udowodnić, że owszem w Polsce szkolenie piłkarskiej młodzieży może, a korzystając z najlepszych rozwiązań nie tylko powinno, a nawet musi się udać.

Szkolenie, które nie kończy się tylko na profesjonalnym futbolu, ale obejmuje też kwestie biznesu, ogólnej sprawności społeczeństwa czy całej kultury fizycznej.

O tym wszystkim będę pisał prosto z kraju, gdzie futbol to coś więcej niż sprawa życia i śmierci…

Już za dwa tygodnie przeczytacie tutaj o tym jak powinno się rozwiązać, gorący ostatnio, temat certyfikowania akademii piłkarskich w Polsce.


RADOSŁAW MOZYRKO

Trener młodzieży w Nottingham Forest i Manchesterze United