Redakcja FootBar 17.01.2017

Agent Michała Pazdana: Nic na siłę

Zapraszamy do wywiadu z agentem między innymi Michała Pazdana, Maciejem Zielińskim, przedstawicielem firmy ProSport Manager.

Niedawno umowę z FK Atyrau (liga kazachstańska) podpisał Wladimer Dwaliszwili. Kilka tygodni temu pojawiały się jednak informacje, że ponad 30 krotny reprezentant Gruzji może wrócić do LOTTO Ekstraklasy. Zainteresowanie podobno wyrażała Pogoń - potwierdzi Pan?

Sporo klubów z Europy, w tym także z Polski, wyrażało zainteresowanie Lado, ale wspólnie uznaliśmy, że na ten moment oferta z Atyrau to po prostu najlepsza opcja.

 

Dlaczego więc Dwaliszwili zdecydował się na taki, a nie inny ruch? Gruzin przecież ma CV na bardzo dobrym poziomie, umiejętności również. Liga oraz klub do której wybrał się były zawodnik m.in Legii Warszawa, no lekko mówiąc na kolana nie powalają…

Decydowało kilka czynników, to była bardzo dobra oferta także pod względem finansowym.

 

Cały czas mówi się o odejściu Michała Pazdana z Łazienkowskiej. Środkowy obrońca po świetnych występach z reprezentacją na EURO 2016 we Francji podpisał nowy kontrakt z Wojskowymi, z klauzulą. Są już pierwsze konkrety z zagranicznych lig?

Tak jak wspominaliśmy ostatnio wiele razy, my jako agencja, jak i sam Michał, nic na siłę. Jeśli będzie dobra oferta dla Michała - rozważymy ją. Ale nie ma parcia na transfer, Michał gra w dużym klubie, ma bardzo dobry kontrakt, jest doceniany. Są zapytania, mniej lub bardziej konkretne, są jeszcze 2 tygodnie do końca stycznia, zobaczymy co się wydarzy. Kilka poważnych zapytań z kierunków, które sportowo nas na dziś nie interesują już odrzucliśmy.

 

Przejdźmy teraz do Gerarda Bieszczada. Kilka lat temu duży talent, a jak to wygląda teraz? Występuje w pierwszoligowej Bytovii, gra regularnie, w tym sezonie siedem czystych kont. 23 lata, więc wszystko przed nim - można spodziewać się transferu do Ekstraklasy?

Przejście do Bytovii było moim zdaniem świetnym krokiem. Gerard broni regularnie, pracuje z bardzo dobrymi fachowcami w kwestii szkolenia golkiperów, najpierw trenerem Gładysiem, a obecnie trenerem Norko i cały czas się rozwija. Ustabilizował formę na wysokim poziomie, myślę, więc, że realnym i logicznym celem jest transfer do Ekstraklasy w lecie tego roku. Wierzę, że podobna droga czeka w lecie kilu innych naszych podopiecznych, grających obecnie w 1. lidze.

 

Marijan Kelemen - czyli jeden z najlepszych goalkeeperów w naszej lidze. Na karku trochę jest, choć mówi się, że bramkarz może grać nawet do czterdziestki - lub wyżej. Kariera reprezentanta Słowacji dobiega końca, czy on jest gotowy jeszcze długo pograć?

Marian w papierach ma rocznikowo 38 lat, natomiast fizycznie i mentalnie nie jest jeszcze tak wyeksploatowany. Dlatego też jesteśmy pewni, że jeszcze co najmniej przez kolejny sezon może on bronić na tym poziomie, co obecnie.

 

Jaki tak naprawdę był sens sprowadzania Radosława Kanacha ze Stali Rzeszów do właściwie rezerw Cracovii Kraków? Zawodnik do tej pory nie zadebiutował w pierwszej drużynie Pasów, w Rzeszowie natomiast mógł powalczyć z klubem o awans do 2 ligi.

Jestem trochę zdziwiony pytaniem. Radek od samego początku jest w Cracovii zawodnikiem pierwszego zespołu, tam trenuje, rozwija się, zadebiutował w kadrze Polski U-18. Jestem pewny, że już niedługo zadebiutuje w Ekstraklasie.

 

Jakie ma Pan relacje z kibicami polskich drużyn? Są dobre, czy tak nie do końca? Mariusz Piekarski na przykład jest niezbyt lubiany w Gdańsku, m.in dlatego, że zabiera wielu piłkarzy do Legii, ale to tylko jedna z przyczyn. Jak to wygląda w przypadku Macieja Zielińskiego?

Mam dobre relacje z wszystkimi kibicami, nie wiem dlaczego miałoby być inaczej . Nie wiem jakie są relacje Mariusza Piekarskiego z kibicami Lechii, ale kojarzę, że na transferach do Legii Lechia dobrze zarobiła, także chyba nie jest tak źle?

 

Tak na koniec - jako, że doświadczenie to Pana drugie imię, jakie można dać rady dla początkujących w tym zawodzie? Co muszą robić krok po kroku, aby znaleźć się w tak dużej agencji jak przykładowo właśnie ProSport Manager?

Bardzo złożone pytanie, a próbując sprowadzić to do uniwersalnej rady - polecam ciężką pracę, konsekwencję i bycie wiarygodnym. Wierzę, że to pozwala odnieść sukces w każdej branży i w każdej dziedzinie życia.

 

Rozmawiał B.F.